Avustralya'da Eğitim

Avustralya Eğitim Rehberi
Avustralya, Avustralya'da eğitim, Avustralya İngilizce dil okulları hakkında ücretsiz eğitim danışmanlığı

Avustralya Şehirleri

Melbourne

Avustralya Melbourne, Avustralya Şehir Rehberi

Melbourne, Avustralya'nın Victoria eyaletinin başkenti ve 3.7 milyon nüfusuyla ülkenin ikinci en kalabalık şehri (2006 sayımına göre). Melbourne bir milyon nüfusu aşmış şehirler arasında dünyanın en güneyinde bulunanıdır.

Melbourne, 2002 ve 2004 yıllarında The Economist dergisi tarafından düzenlenen Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirleri anketinde kültürel nitelik, iklim, yaşama ücreti, ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından birincilik derecesini paylaşmıştır.

Melbourne, Avustralya'nın en büyük üç şirketine ev sahipliği yapmaktadır: Telstra, BHP Billiton ve National Australia Bank. Avustralya Ticaret Konseyi, Avustralya Sendika Konseyi ve Avustralya Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketlerin çoğunluğu Melbourne'de bulunmaktadır.

Avustralya'nın spor kenti olarak adlandırılan Melbourne, ülkenin büyük spor müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar Melbourne Bahar At Yarışları Festivali (Melbourne Kupası buna dahildir), Avustralyan Formula Bir Grand Prix, Avustralya Açık Tenis Turnuvası ve AFL Büyük Finali. Melbourne güney yarımkürenin ilk Olimpiyatlar'ına 1956 yılında ev sahipliği yaptı. 2006 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunların'da Melbourne'de düzenlendi.

Tarihi

Şehir adını Derbyshire kasabasının Melbourne köyünde evi bulunan Birleşik Krallık Başbakanı William Lamb, 2. Vikont Melbourne'den aldı. Kelimenin kökü Eski İngilizce'ye dayanır (mylla burne) ve "değirmen suyu" anlamına gelir.

Avrupalı yerleşimciler Melbourne'ye ilk 1835 yılında arazi bulmakta zorluk çektikleri Tazmanya'dan geldiler (o zaman ki adıyla Van Diemen'in Toprağı).

Bölge de daha önce yaşayan topluluk Kulin aborjinleriydi. 600,000 dönümlük bir alan için sekiz Wurundjeri temsilcileri ile anlaşma sağlanmasına rağmen, Avustralya'yı o dönem yöneten Yeni Güney Galler hükümeti bu anlaşmayı feshedip yeni yerleşimcilerin masraflarını telafi etti. Sonuçta bölgede yerleşim yerli halkı umursamaksızın devam etti.

MELBOURNE'DEKİ İNGİLİZCE DİL OKULLARI için tıklayın!

MELBOURNE'DEN ŞEHİR FOTOĞRAFLARI için tıklayın!
Anasayfa | Makaleler | Bilgi İstek Formu | Kayıt Formu | Hakkımızda | Bize Ulaşın